IX SHIRYAEVO BIENNALE OF CONTEMPORARY ART - THE NOMADIC SHOW

Biennale

27.08.2016, 11:20-18:00 Saturday

Facebook Вконтакте Twitter pinterest google+

 

IX SHIRYAEVO BIENNALE OF CONTEMPORARY ART

SAMARA REGION /SAMARA, SHIRYAEVO/

 

Founder: National Centre for Contemporary Arts (NCCA)

Supported by: Ministry of Culture of Russian Federation, Government of the Samara Region,

National Museum and Exhibition Centre “ROSIZO”

Co-founder: Ministry of Culture of the Samara Region

Organizer: Central Volga Branch of National Centre for Contemporary Arts (NCCA)

 

Commissar of the Biennale: Roman Korzhov (Russia)

Curator of the Main Project: Nelya Korzhova (Russia)

 

THE NOMADIC SHOW

 

27.08

SUMMARIZING THE INTERNATIONAL CREATIVE LABORATORY “CASH”

Curator: Nelya Korzhova

 

SCHEDULE

11:20 a.m. – 6 p.m.

 

11:20 a.m. – at the quay

  • Antibody Corporation: Adam Rose and April Pollard (USA)

Antiworlds

interactive performance

  • Alisa Nikolaeva (Russia/France) and Nicolas Courgeon (France)

"The Gold Reserve"

installation, performance

 

0:00 p.m. – beside the Сafe

  • Club Fortuna: Kurdwin Ayub (Austria), Xenia Lesniewski (Austria), Julia Rublow (Germany), Sarah Sternat (Germany) and Nana Mandl (Austria)

«Jawbreaker»

competition

 

0:30 p.m. – at the boat station

  • YUNRUBIN group: Joanne Pang Rui Yun and Jonas Rubin (Singapore/Denmark)

Dollar Hauler on the Volga”

performance, installation

 

1:00 p.m. – beside the bridge across Yerik

  • GKP group: Vitaly Cherepanov and Anna Mineeva (Russia)

The Path”

  • S'ilTePlait group: Bernard Touzet, Théophile Péju, Pierre-Loup Pivoin and Raphaël Saillard (France)

«Speculative Bubble»

installation, performance

 

1:20 p.m. - beside the Fisherman's House

  • Alexey Trubetskov (Russia)

Violation of the Law of Talion, or New Creation of Money”

installation, performance

 

1:30 – 2:30 p.m. – Community Center “Rodnik”

  • Radesign group: Anton Rakov and Yulia Ratieva (Russia)

Larifuga”

  • U/n Multitude group: Nikita Spiridonov, Elena Zubtsova and Ilya Fomin (Russia)

The Concert of Agitprop Songs”

 

2:30 – 3:00 p.m. – Mikhalevs' house

  • Club Fortuna: Kurdwin Ayub (Austria), Xenia Lesniewski (Germany), Julia Rublow (Germany), Sarah Sternat (Austria) and Nana Mandl (Austria)

Jawbreaker”

Exhibition

 

3:10 – 3:50 p.m. – Ananievs' house

  • Serious Collision Investigation Unit Coalition: Felix Gmelin, Alan Armstrong, Joakim Forsgren, Mikael Goralski, Amanda Hårsmar, Ronak Moshtagi and Kjersti Austdal (Norway/Sweden/UK)

“Workers and Weasels”

installation, performance

  • Maarten Heijkamp (Netherlands)

Triumph of the Garden”

installation

  • André Talborn (Sweden)

"Energizers"

installation

 

4:004:30 p.m. Markelovs' House

  • Darya Yemelyanova (Russia); Dmitry Kadyntsev (Russia)

The Displacement”

  • Merzedes Sturm-Lie (Sweden)

Emerging from the shadows”

performance

  • Olga Kisseleva (France)

Shiryaevo Currency”

installation

  • Thomas C. Chung (Australia) "I Didn't Have Much Money, So This Is What I Made Instead. . ."

installation


4:40 — at the lake

  • Maria Kryuchkova and Ilya Samorukov (Russia)

"LOVE. EXCHANGE"  

installation, performance

 

5— 5:50 p.m. mountains, adits

  • Dominika Skutnik and Marek Frankowski (Poland)

Necklace for the Mountains”

installation

  • Eryka Dellenbach (USA)

«Older than love»

performance

  • S'ilTePlait group: Bernard Touzet, Théophile Péju, Pierre-Loup Pivoin and Raphaël Saillard (France)

«Speculative Bubble»

 

6 p.m.departure from Shiryaevo to Samara

 

Map of nomadic show:


2014предыдущий месяцследующий месяц
Subscription
© National centre for contemporary arts. Developement [artinfo]. [Andrey Velikanov]'s design